Tychy mają to szczęście, że ze wszystkich stron otoczone są lasami i wcale nie trzeba daleko wędrować, by zanurzyć się w leśnej kąpieli.
O dobrociach wynikających z kontaktu z naturą nikogo nie trzeba przekonywać, dlatego, aby przybliżyć Wam trochę tę ważną część naszej ekosfery, będziemy prezentować sylwetki najbardziej charakterystycznych drzew polskich lasów.
Zaczynamy od niezwykłej SOSNY
Sosna to roślina z rodziny sosnowatych (Pinaceae Lindl) obejmująca niemal 115 gatunków drzew i krzewów. Występują przeważnie w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej.
Sosny to rośliny zimozielone o długich, wąskich igłach. Charakteryzują się dużym zakresem tolerancji na warunki środowiska i temperatury.
Rozmnażają się płciowo, wytwarzając osobno męskie i żeńskie kwiatostany, a nasiona dojrzewają w twardych, drewniejących szyszkach.
Sosny stanowią istotne źródło drewna, żywicy i olejków eterycznych. Olejek sosnowy to produkt pozyskiwany z igieł sosny zwyczajnej. Ma właściwości antyseptyczne, przeciwzakaźne, dezodoryzujące, bakteriobójcze, tonizujące, przeciwbólowe i rozgrzewające. Jest pomocny przy infekcjach dróg oddechowych oraz zatok. Działa wykrztuśnie, ułatwia oddychanie i rozszerza drogi oddechowe.
Sosna zwyczajna żyje do 300-350, czasem nawet do 500 lat. Najstarszą sosną w Polsce jest sosna rosnąca w Mińsku Mazowieckim, licząca sobie 360-375 lat.
Sześćdziesięcioletnia sosna produkuje w ciągu doby 1350-1800 litrów tlenu.
Tyle wynosi dobowe zapotrzebowanie na ten pierwiastek trzech osób Nasiona sosen są jadalne, ale w większości są zbyt małe, by opłacało się je zbierać lub hodować na sprzedaż. Jest tylko 20 gatunków sosen, które są wystarczająco duże. W Europie najbardziej znane są nasiona sosny pinii, nazywane orzeszkami pinii.
Sosna zwyczajna w sprzyjających warunkach może osiągnąć wysokość nawet do 40-48 m (np. okazy z Puszczy Białowieskiej).
Korona sosny jest luźna, z konarami rosnącymi w pozornych okółkach, które w rzeczywistości są ciasnymi spiralami.
Sosna zwyczajna jest gatunkiem w Polsce najbardziej rozpowszechnionym - stanowi około 75% składu gatunkowego naszych lasów.
Niektóre gatunki sosny pojawiły się już w okresie kredowym, czyli 135 -70 mln lat temu.
Na przestrzeni wieków dostarczały ludziom produktów ważnych w ich codziennym życiu, przez co w naturalny sposób wpisały się w folklor, kulturę i sztukę wielu społeczeństw. Sosny używane były także jako symbole religijne i polityczne.